Tipy a triky: Předzápasové stravování

Tipy a triky: Předzápasové stravování

Základní principy a informace o stravování pro sportovce

Pokud si myslíš, že ty brambůrky před zápasem neměly na tvůj výkon žádný vliv, tak jsi na omylu. Není pochyb o tom, že strava hraje velice důležitou roli a ovlivňuje tak tvůj výkon přímo na hřišti. Během 90 minut zápasu je tvé tělo vystaveno enormní zátěži v podobě sprintů a rychlých změn směru, které kladou na tvé svaly vysoké nároky. Byla by škoda zahodit týdenní dřinu kvůli špatné životosprávě. Zde jsou nejdůležitější body, kterým bys měl věnovat pozornost:

  • Jak strava, tak i pitný režim jsou zcela zásadní pro náš výkon. Dbej na dostatečný příjem tekutin.
  • Tvé jídlo by se mělo skládat hlavně ze sacharidů (brambory, rýže, těstoviny, pečivo, ovoce) přeměňujících se na glykogen uložený do svalů a jater. Můžeme je tak v podstatě přirovnat k benzínu, na které naše tělo jede.
  • Poslední větší jídlo se pokus sníst 2–3 hodiny před zápasem, aby tvé tělo mělo dostatek času strávit potraviny a vstřebat všechny živiny.
  • Pro dobrou regeneraci po zápase je vhodné zaměřit se více na bílkoviny. Ihned po zápase je ovšem nejvhodnějším řešením banán bohatý na cukry k doplnění spotřebované energie.

Snídaně

Víme, že někdy je opravdu těžké do sebe něco dostat před ranním nebo dopoledním výkopem, ale každý hráč, který chce odvést na hřišti maximum, by měl dbát na to, aby snědl alespoň něco zhruba 2 až 3 hodiny před zápasem. Alespoň 1 banán by měl být absolutní nutností.

Jednou z nejlepších variant je ovesná kaše s ovocem. Pokud si ovšem umíš vejce víc než jen podrbat, doporučujeme ke snídani zkusit celozrnný nebo žitný chléb (toust) s různými způsoby úpravy vajec (vařené, smažené, volské oko apod.). 

Oběd

Pokud hraješ až v odpoledních nebo večerních hodinách, tak by bylo dobré dát si nějaký lehký oběd. Opět by si měl oběd zkonzumovat nejpozději 2–3 hodiny před zápasem.

Skvělou variantou mohou být například těstoviny se zeleninou (rajče, mrkev, cuketa atd.). Pokud se neobejdeš bez masa, můžeš si připravit kuřecí prsa s rýží nebo pečené brambory s tuňákem, ale v podstatě nikdy neuděláš chybu, když si uděláš jakoukoli kombinaci drůbežího nebo rybího masa s přílohou (např. brambory, rýže, těstoviny, batáty).

Svačina

Jako svačina může dobře posloužit cereální nebo dnes velmi oblíbená energetická tyčinka, banán nebo jiné ovoce. Zvláště tropické ovoce jako ananas a meloun jsou skvělé na rychlé doplnění energie.

Závěrem je důležité poznamenat, že každý člověk je jiný. Stravování je individuální a nelze nalézt jediné řešení, které bude dokonale fungovat pro všechny. Vnímej, jak se po různých jídlech cítíš, jestli ti při zápase kručí v břiše a jsi bez energie nebo jsi těžkopádný, protože máš ještě plný žaludek.Sám si musíš vyzkoušet a najít, co ti vyhovuje a pomůže k dosažení nejlepšího výkonu.